Wing Chun Tarihçesi:Yaklaşık 300 yıl önce Çin‘de rahibe Ng Mui ve ismini aldığı Yin Wing Chun tarafından geliştirilmiş özgün bir savaş sanatıdır.

Wing Chun tarihi ile ilgili birçok farklı fikirler ve anlatımlar, kaynaklar bulunsada,biz sistemimizin Büyük ustası Ip Man ve onada ustaları tarafından aktarılan en bilindik efsaneyi Büyük usta İp Man’ın keni kaleme aldığı yazılı kaynaktan aktarıyoruz.

Wing Chun Tarihçesi (GM İp Man tarafından)

 

Bayan Yim Wing Chun

Wing Chun Kung Fu Sistemin kurucusu, Bayan Yim Wing Chun, Çind’de (Kwangtung Eyaleti) Kanton yerlisiydi.Akıllı,akletik,erdemli,dürüst ve açık sözlü bir genç kızdı.Fukien’li bir tuz taciri olan Leung Bok Chau ile nişanlanmasından kısa bir zaman sonra annesini kaybetti.Babası Yim Yee,haksız bir şekilde bir cinayetle suçlanmıştı ve hapse girme riski yüzünden oradan kaçmak zorunda kalmışlardı.En sonunda Yunnan ve Szechuan eyaletleri arasındaki sınıra yakın bir dağ olan Tai Leung Dağı eteklerine yerleştiler. Orada taze lor satan bir dükkan işleterek hayatlarını kazandılar.

Sholin Manastırı Saldırı Altında

Efsaneye göre Ng Mui, Honan Eyaleti Sung Dağı’ında bulunan Sholin Manastırı’nda baş rahibiydi.İmparator K’anghi Ching hükümdarlığı boyunca (1622-1722) bu manastırda öğretilen savaş sanatları çok popüler hale gelmiş ve manastır çok güçlenmişti.Bu durum,bir zamanlar Çin’i yönetmiş olan,kuzeyde bulunan Mançuryalıların oluşturduğu Manchu hükümetini korkuttu ve manastıra saldırmaları için asker göndermelerine sebeb oldu.

Manastır Yanıyor

Bir kaç saldırı teşebbüsü başarısızlıkla sonuçlanınca,hükümete yaranmak isteyen o bölgede yerel bir hükümet görevlisi olan Chan Man Wai adındaki adam bir plan önerdi.Bu plana göre,askerler dışarıdan saldırırken diğerlerine ihanet etmek için ikna edilen Ma Ning Ye isimli bir rahip ve arkadaşları manastırın içerisinde yangın çıkartarak manastırı ele geçireceklerdi.Planları başarıya ulaştı,manastır yandı,rahipler ve öğrenciler dört bir yana dağıldı.Ng Mui,Jee Shim,Bak Mei,Fung Do-Dak ve Miu Hin kaçtılar ve her biri kendi yollarına gittiler.

Düello

Ng Mui, Tai Leung dağında (Chaitlar dağı olarakda bilinir.)Beyaz Turna Kuşu Tapınağına sığındı.Pazardan eve dönüş yolu üzerinde,sık sık taze lor aldığı Yim Yee ve kızı Wing Chun ile orada karşılaştı.On beş yaşında,saçları o günlerin adetlerine göre,evlilik yaşına geldiğini gösterecek şekilde toplanmış Wing Chun‘un güzelliği,o yörenin kabadayısının dikkatini çekmişti.Kendisiyle evlenmesi için Wing Chun’u zorlamaya başladı ve onun bitip tükenmeyen tehditleri hem Wing Chun’u hemde babası için bir üzüntü kaynağı olmaya başladı.Ng Mui bu durumu öğrendiğinde Wing Chun için üzüldü ve ona acıdı.Wing Chun’ dövüşme tekniklerini öğretmeye karar verdi,böylece kendi kendini koruyabilcekti.Wing Chun,Ng Mui’yi dağlara doğru giderken takip etti ve Kung fu öğrenmeye başladı.Teknikler üzerinde uzmanlaşana kadar gece gündüz çalıştı.

Daha sonra kabadayıya meydan okuyan Wing Chun,dövüş için onu düelloya davet etti ve yendi.Ng Mui,daha sonra ülke çapında seyhate çıktı,fakat gitmeden önce Wing Chun’a Kung Fu geleneklerini tam anlamıyla onurlandırılmasını Kung Fu’sunu evlendikten sonra geliştirmeye devam etmesini ve Manchu hükümetini devirip Ming Hanedanlığını yeniden kurmak için çabalayan insanlara yardım etmesini söyledi.

Chin Shin ve Uzun sırık (Long Pole) teknikleri

Evlendikten sonra Wing Chun,Kung Fu’yu kocası Leung Bok Chau‘ya öğretti.O da sırası gelince bu teknikleri Leung Ln Kwai’ye aktardı.Oda sonra bu teknikleri Wong Wah Bo‘ya aktardı.Wong Wah Bo,Çinlilerin Red Junk Opera olarak bilinen,yelkenli gezici bir opera topluluğunun üyesiydi.Wong Red Junk’da aşçı olarak çalışarak kendini gizleyen Başrahip Chi Shin ile karşılaştı.Chi Shin,Leung Yee Tei‘ye uzun sırık (long pole) tekniklerini öğretti.Wong Wah Bo,Leung Yee Tei’ye yakın biriydi,arakadaştılar ve Kung Fu ile ilgili öğrendiklerini paylaştılar.Birlikte hem paylaştılar hemde teknikleri geliştirdiler,ilerttiler.Ve böylece uzun sırık teknikleri Wing Chun Kung Fu’yla birleştirildi.

Leung Jan ustalığının en üst seviyesine ulaşarak Wing Chun’unu en derin sırlarını kavradı.Çeşitli Kung Fu ustaları ona meydan okumaya geldiler ama hepsi bozguna uğradı. Leung Jan çok ünlenmişti.

Daha sonra Kung Fu’sunu,beni ve Ng Siu Lo,Ng Chung So, Chan YuMin ve Lui Yu Jai gibi benden daha yaşlı Kung Fu kardeşlerimi,onlarca yıl önce kendi öğrencisi olarak kabul eden Chan Wah Shan‘a aktardı.Bundan dolayı Wing Chun sisteminin orjininden itibaren ardarda direkt olarak bize aktarıldığı söylenebilir.

Ben Wing Chun sisteminin bu hikayesini,ustalarımın saygıdeğer anısına yazıyorum.Şu anda sahip olduğum meziyetleri bana aktardıkları için onlara sonsuza kadar minnettar kalacağım.İnsan bir suyu içerken içtiği suyun kaynağını herzaman düşünmelidir.Bizim Kung Fu kardeşlerimizi bir arada tutan paylaşma duygusu da işte bu duygudur.Ülkemizin ışığını yansıtmanın ve Kung Fu’yu tanıtmanın yolu bu değilmidir?

Büyük Usta Ip Man tarafından kaleme alınmıştır.

GM Ip Man orjinal el yazısı ile tarihçe